Заказать помин | Благовещенский кафедральный собор в Воронеже

Заказать молебен Сщмч. Петру (ЗВЕРЕВУ)

Сщмч. Петру (ЗВЕРЕВУ)

Архиепископ Петр (Зверев) — святитель Русской Православной Церкви, архиепископ Воронежский и Задонский, Соловецкий чудотворец. Прославлен в лике Новомучеников Российских Архиерейским собором в августе 2000 года.

Священомученик Петр пребывал на Воронежской кафедре меньше года. В период гонений на Русскую Православную Церковь Воронежский архипастырь был арестован и сослан на Соловки, где и скончался после непродолжительной болезни.

В июне 1999 года Святейший Патриарх Московский и всея Руси Алексий II благословил рабочую группу при Синодальной комиссии по канонизации святых под руководством иеромонаха Дамаскина (Орловского) из Синодальной комиссии и игумена Германа из Соловецкого монастыря отыскать место захоронения архиепископа Воронежского Петра. Его мощи обретены во время раскопок 17 июня 1999 года и положены в Соловецком монастыре.

9 августа 2009 года мощи священномученика Петра (Зверева), за исключением честной главы, которая по резолюции Патриарха Кирилла осталась на Соловках, были доставлены из Соловецкого монастыря в Алексиево-Акатов женский монастырь города Воронежа. При открытии Благовещенского кафедрального собора мощи сщмч. Петра, вместе с мощами свт. Митрофана Воронежского и свт. Тихона Задонского, торжественным Крестным ходом были принесены в собор.

День памяти: 25 января / 7 февраля, 4/17 (нов. ст.) июня.

Тропарь, глас 4:

Верою пламенною апостолу Петру подобяся, таже и трикратным слышанием воззвания Христова, душу твою за того положил еси, святителю отче Петре, каменю тверды Церкве православныя: светильниче во мраце беззаконий добродетельми сияяй, радостию страдания за Христа претерпети изволил еси, со исповедники и страстотерпцы российскими. Молися с ними о нас, архиерею Божий, священномучениче.

Кондак, глас 8:

Во святительстве твоем добре подвизался еси богомудре, и мученичества венцем светло украсился еси, прещения врагов Христовых не устрашився, кровьми твоими землю во отоце анзерстем освятил еси; сего ради силы небесныя удивишася терпению твоему, мы же с верою и любовию притекаем ко святым мощем твоим, досточудне. Ныне со всеми соловецкими святыми моли о нас Христа Бога, всеблаженне Петре, да зовем ти: Радуйся, отче приснопамятне.

Молитва

О священная и многострадальная главо, земный ангеле и небесный человече, священномучениче и чудотворче Петре! Ты, архиерею великий, в годину лютых гонений явился еси церковное светило и истинныя веры утверждение, зане противу богоборцев дерзновенно Христа исповедал еси, и яко кадило благовонное, в жертву Богу себе самаго принесл еси. Яви нам, смиренным игрешным, ко святым мощем твоим (или святей иконе твоей) притекающым, многомощное твое заступление, и вкупе со всеми святыми, во отоце соловецтем просиявшими, испроси у Господа всякий дар, коемуждо благопотребен ко спасению. Се бо грех наших ради не имамы дерзновения ко Господу и Владыце нашему, и праведный гнев его на ны наведохом, и всякия милости недостойны сотворихомся. Темже не смеюще возвести очеса наша к высоте небесней, ниже молебный глас ко Господу, сердцем сокрушенным и смиренным духом тебе молитвенника благоприятнаго к Нему предлагаем, и просим тя со усердием велиим: буди заступник и ходатай наш пред Богом, Судиею праведнейшим, се бо выну прогневляем Его согрешении многими. Ныне убо, во славе небесней пребывая, и с лики святых непрестанно славословя пресвятое имя Господа, призри на нас грешных, и избави всех, верою несумненною к Богу приходящих, от всяких бед душевных и телесных, от всех томлений и прилогов диавольских: укроти волны страстей и искушений, востающих на ны, да ради святых твоих молитв не объимет нас напасть, и не погрязнем в пучине греховней и в тине страстей наших. Вознеси, богоносне отче наш, сие малое моление недостойных раб твоих Владыце Христу, да утвердит страждущую страну нашу Российскую в правой вере и благочестии, Церковь Святую да сохранит от ересей и расколов, и соблюдет невредимою от всякаго зла. Испроси у великодаровитаго Христа Бога нашего скорбящым утешение, недугующым исцеление, обидимым заступление, страждущым от бесов скорое свобождение, подшым во грехи покаяние и востание, от Церкве Христовой отпадшым вразумление и на путь спасения обращение. Ты мученически душу твою за веру положил еси, даруй и нам мужество во всем подражати тебе, да ничтоже в жизни сей временней возможет отлучити ны от любве Божия. О святителю Христов, посети место сие, страдании твоими честными освященное, и укрепи молитвами мвоими святую обитель Соловецкую, да процветет в ней ревность ко спасению и благочестие. Ты, непрестанно о часе смертнем память имевый, и благую часть избранных Божиих от Господа получивый, сподоби и нас в мире и покаянии живот свой скончати, и Царствия Божия наследниками быти, идеже ты водворяешися со ангелы и всеми святыми, хваля Бога в Троице славимаго, Отца, и Сына, и Святаго Духа во веки веков. Аминь.

Заказать молебен Сщмч. Петру (ЗВЕРЕВУ)